Formule 1 - VC Mexika -  ONLINE PŘENOS -  30. října 2016   20:00

Ukončeno

VC Mexika

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Grand Prix je na programu 13. listopadu, kdy se na okruhu Interlagos pojede Velká cena Brazílie. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji úspěšný vstup do nového týdne. Dobrou noc.
Máme za sebou Velkou cenu Mexika, která nabídla dramatické momenty až v samotném závěru. V úvodu sice po kolizi mezi Pascalem Wehrleinem a Marcusem Ericssonem vyjel na trať safety car, ale to byl na delší dobu poslední vážnější moment. V dalším průběhu závodu jsme byli svědky několika předjížděcích manévrů, ale málo vídaná situace se zrodila v závěru. Max Verstappen si zkrátil trať a do konce závodu Sebastiana Vettela před sebe nepustil. Po dojetí do cíle se už chystal na stupně vítězů, ale záhy dostal penalizaci pěti sekund, která jej odsunula až na páté místo a na "bednu" se tak posunul Sebastian Vettel.
Všichni tři jezdci, tedy Lewis Hamilton, Nico Rosberg a nakonec Sebastian Vettel, už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Mexika: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Ricciardo, 5. Verstappen, 6. Räikkönen, 7. Hülkenberg, 8. Bottas, 9. Massa, 10. Pérez. Závod nedokončil Pascal Wehrlein.
Tak to je neuvěřitelné! Max Verstappen hned po závodě dostal penalizaci pěti sekund za to, že opustil trať a získal tím pro sebe výhodu. Holanďan tedy ani nevystoupá na stupně vítězů, kde by měl stát Sebastian Vettel!
Konec závodu.
71'
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Mexika. Druhý dojel Nico Rosberg a třetí Max Verstappen.
71'
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Mexika.
70'
Sebastian Vettel doslova zavřel Daniela Ricciarda, který se tlačil na jeho pozici. Tento manévr v podání Vettela ale nebyl úplně podle pravidel.
69'
Sebastian Vettel si opět stěžuje do týmového rádia a z jeho hlasu je cítit opravdu velká frustrace. Počínání Maxe Verstappena budou vyšetřovat sportovní komisaři až po závodě.
68'
Max Verstappen udělal chybu, vyjel mimo trať, kterou si zkrátil jízdou po trávě. Pokud nebude chtít inkasovat penalizaci, měl by před sebe pustit Sebastiana Vettela.
67'
Kimi Räikkönen si vyšlápl na Nica Hülkenberga, který se při souboji roztočil, ale naštěstí pro něj jej předjeli jen jezdci, kteří jsou o kolo zpět.
66'
Fernando Alonso se zařadil vedle Jolyona Palmera, kterého se chystal "šmiknout", ale nováček ve formuli jedna nakonec odolal. Mezi oběma piloty možná došlo k drobnému kontaktu.
65'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Vettel, 5. Ricciardo, 6. Hülkenberg, 7. Räikkönen, 8. Bottas, 9. Massa, 10. Pérez.
63'
Závěr Velké ceny Mexika bedlivě sleduje i bývalý anglický boxer Lennox Lewis, který je světovým přeborníkem v těžké váze.
62'
Tribuny na okruhu poblíž Mexiko City jsou narvané k prasknutí. Zvlášť nádherný pohled je na baseballový stadion. Na páteční trénink prý přišlo až 90 000 fanoušků!
61'
Jolyon Palmer se sice na malou chvíli dostal před Jensona Buttona, ten však nechtěl prodat svou kůži lacino a předjetí svému soupeři vzápětí vrátil.
60'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Vettel, 5. Ricciardo.
59'
Lídr závodu Lewis Hamilton má na druhého Nica Rosberga náskok přes sedm sekund. Pakliže Britovi neselže technika, v Mexiku nejspíš zvítězí.
58'
Pokud se ve zbytku závodu nestane něco mimořádného, tak se dnes o novém mistrovi světa nerozhodne. Pro fanoušky formule 1, kromě těch, kteří drží palce Rosbergovi, to bude jedině dobře, protože bude stále o co bojovat i v Brazílii, potažmo v Abú Dhabí.
57'
K předjížděcímu manévru se možná odhodlá Jenson Button, který má na dohled Jolyona Palmera. Ten má na svém autě nové šasi, které mu mechanici včera vyměnili a kvůli tomu se nezúčastnil kvalifikace.
56'
Daniil Kvjat dostal penalizaci pěti sekund za to, že opustil trať a získal tím pro sebe výhodu.
55'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Vettel, 5. Ricciardo.
54'
Incident mezi Grosjeanem a Kvjatem je vyšetřován sportovními komisaři. Tihle chlapíci si dneska na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůžou.
53'
Daniel Ricciardo zajel nejrychlejší kolo závodu, naopak Kevin Magnussen hodil odbočku do boxů.
52'
U svých mechaniků se na kus řeči a pro čerstvou sadu pneumatik stavil Romain Grosjean. Na dráze se mezitím odehrál zajímavý souboj mezi Gutiérrezem a Oconem.
51'
Daniel Ricciardo si stěžoval na problémy s pneumatikou. Tento rébus vyřešil tím nejlepším možným způsobem, když zajel do boxů.
50'
Max Verstappen hodně důrazně zaútočil na Nica Rosberga, který se ale nakonec zuby nehty a s vypětím všech sil ubránil. No, to byl, panečku, manévr!
50'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Ricciardo, 5. Vettel.
49'
V pit lane se objevil Daniil Kvjat, zatímco Romain Grosjean hlásil do týmového rádia, že má problémy s brzdami. Štafetu nejrychlejšího kola závodu převzal Kimi Räikkönen.
47'
V předchozích dnech spatřila světlo světa zpráva, že za dva roky by měla z kalendáře formule 1 vypadnout Velká cena Malajsie. Důvodem jsou vysoké náklady a nízké příjmy, neboť v Sepangu není o královnu motorsportu moc velký zájem.
46'
Do boxů zajel Kimi Räikkönen a na páté místo, které dosud držel, se vyšvihl Sebastian Vettel.
45'
Fanoušci formule 1 ctí Halloween, což dokládá malá fanynka, která si na obličej nanesla opravdu povedenou masku. No, takhle večer na ulici bych ji asi potkat nechtěl.
45'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Ricciardo, 5. Räikkönen.
44'
Nejrychlejší kolo závodu zajel Nico Rosberg, který tak odráží potenciální útoky ze strany Maxe Verstappena.
43'
Připomeňme si, že v závodu nepokračuje jen Pascal Wehrlein. Pro německého jezdce je to škoda, protože včerejší kvalifikace se mu na jeho poměry povedla.
42'
Sergio Pérez ale v nájezdu do zatáčky probrzdil, díky čemuž Felipe Massa trochu poodjel. Mexičan se ale na domácí půdě rozhodně nebude chtít jen tak vzdát.
41'
Už už se zdálo, že Sergio Pérez Felipeho Massu předjede, navíc za vydatné podpory mexických fanoušků, ale ani teď se domácí pilot nedočkal.
40'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Ricciardo, 5. Räikkönen.
39'
Serenu Williamsovou zřejmě formule moc neoslovily, neboť cosi studuje na svém telefonu. Zřejmě se chystá na facebook či Twitter přidat nějaký příspěvěk o tom, co plánuje podniknout v následujících dnech a týdnech.
38'
Sergio Pérez je Felipemu Massovi ale stále v patách. Jsem osobně velmi zvědav, jak dlouho ještě Massa dokáže odolávat atakům ze strany Sergia Péreze.
37'
Felipe Massa udělal drobnou chybu, kterou však nedokázal stále dotírající Sergio Pérez potrestat. Massa tak zůstává devátý a Pérez desátý.
36'
Max Verstappen dostal do rádia instrukci, aby se teď uklidnil a neblbnul a soustředil se na svou jízdu. Tu určitě bedlivě sleduje i bývalý pilot formule jedna Juan Pablo Montoya.
35'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Ricciardo, 5. Räikkönen.
34'
Pokud by závod skončil v aktuálním pořadí, o mistru světa by rozhodly zbylé dva závody. Rosberg by totiž musel dnes vyhrát a Hamilton skončit mimo desítku, aby Rosberg mohl slavit svůj první titul v kariéře už v Mexiku.
33'
Do čela závodu se tak vrátil Lewis Hamilton a za ním krouží Nico Rosberg. Třetí Verstappen má na druhého Rosberga manko 1,4 vteřiny.
32'
Sebastian Vettel uslyšel v týmovém rádiu: "Box now!", což znamená, že Seb opravdu absolvuje povinný pit stop. Ten proběhl bez problémů a německý závodník je v současné chvíli šestý.
31'
Sergio Pérez už delší dobu dotírá na Felipeho Massu, který se dosud úspěšně brání. Pérez má ale v zádech domácí publikum, které jej požene za dalším pokusem o předjetí.
30'
Už už se chystala zastávka pro Sebastiana Vettela, ale vše je nakonec jinak a čtyřnásobný světový šampion prozatím zůstává na trati.
30'
Průběžné pořadí: 1. Vettel, 2. Hamilton, 3. Rosberg, 4. Verstappen, 5. Ricciardo.
29'
Miláčci mexického publika Sergio Pérez a Esteban Gutiérrez se aktuálně nachází na desátém, respektive devatenáctém místě, což není zrovna důvod k radosti.
28'
Na samotném chvostu startovního pole kroužící Esteban Ocon ztrácí na lídra závodu Sebastiana Vettela 78 vteřin. Vettela ale ještě čeká povinný pit stop.
27'
Můžeme si připomenout, že v závodu už nepokračuje Pascal Wehrlein, který se stal obětí kolize s Marcusem Ericcsonem hned po startu.
26'
Sergio Pérez po vnitřní stopě zaútočil na Felipeho Massu, kterého sice nechal za sebou, ovšem při předjížděcím manévru opustil trať, a tak musel Massu pustit znovu před sebe. Radost mexických fanoušků neměla dlouhého trvání.
25'
Průběžné pořadí: 1. Vettel, 2. Hamilton, 3. Rosberg, 4. Verstappen, 5. Ricciardo.
24'
Valtteri Bottas si vyšlápl na svého týmového kolegu Felipeho Massu, kterého bez problémů předjel a zařadil se na osmé místo.
23'
Daniel Ricciardo nakonec pustil Maxe Verstappena před sebe, neboť Holanďan je rychlejší a navíc má i čerstvější pneumatiky.
22'
Max Verstappen se ptal do týmového rádia, co má dělat, když je "uvězněn" za Ricciardem. Uvidíme, jaké odpovědi se dočká. Red Bull ale zřejmě nechá oba piloty závodit.
21'
V boxech také Sergio Pérez, zatímco na dráze se schyluje k souboji mezi Danielem Ricciardem a Maxem Verstappenem.
20'
Své mechaniky přijel pozdravit Valtteri Bottas a o několik vteřin později jej následovali Nico Rosberg a Kimi Räikkönen. Lídrem závodu se tak stává Sebastian Vettel.
20'
Průběžné pořadí: 1. Rosberg, 2. Räikkönen, 3. Vettel, 4. Hamilton, 5. Pérez.
19'
Velkou cenu Mexika si nenechala ujít ani tenisová hvězda Serena Williamsová, která nechyběla ani před týdnem v Austinu.
18'
Nové obutí si pořídil také Jenson Button. Za chvíli čeká zastávka v boxech také Nica Rosberga či Sebastiana Vettela.
18'
Z prvního místa zajel do boxů Lewis Hamilton, jehož pit stop se obešel bez komplikací a na trať se vrátil na třetí pozici. Do čela závodu se tak posunul Nico Rosberg.
17'
Poslední bodované, tedy desáté místo momentálně drží Nico Hülkenberg, který ještě před několika koly atakoval stupně vítězů, ale po povinném pit stopu se propadl. V boxech se teď stavil Alonso.
16'
Jezdci začínají hromadně zajíždět do boxů, pro novou sadu gum si dojel mimo jiné Daniil Kvjat.
15'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Räikkönen, 4. Vettel, 5. Bottas.
14'
Kolize mezi Gutiérrezem, Ericssonem a Wehrleinem nebude dále trestána. Penalizaci pěti sekund ovšem dostal Carlos Sainz za incident s Fernandem Alonsem.
14'
Sebastian Vettel si do týmového rádia postěžoval na způsob jízdy Fernanda Alonsa, kterou nazval stupidní. Není to poprvé, kdy čtyřnásobný mistr světa během tohoto víkendu slovně napadl Alonsa. Předtím jej označil za idiota.
13'
Své mechaniky přijel navštívit Max Verstappen a po něm také Carlos Sainz. Do pit lane záhy odbočili i Kevin Magnussen a Esteban Gutiérrez.
12'
Romain Grosjean, který vyrazil do závodu z boxové uličky, je zpět na místě činu, protože si nechal nazout novou sadu pneumatik.Nyní tak uzavírá celé startovní pole.
11'
Incident mezi Gutiérrezem, Wehrleinem a Ericssonem, po němž vyjel na trať safety car, je vyšetřován sportovními komisaři. Ti si vzali na paškál také duo Carlos Sainz, Fernando Alonso.
10'
Daniel Ricciardo se po zastávce v boxech tlačí zpět do bodované desítky. Jeho entuziasmus teď odnesl Kevin Magnussen a Australan už je dvanáctý.
10'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Hülkenberg, 5. Räikkönen.
9'
Daniel Ricciardo sešlápnul plyn na rovince, dohnal Jensona Buttona a vzápětí jej nechal za sebou, čímž se posunul na 13. místo.
8'
Sportovní komisaři rozhodli, že incident mezi Rosbergem a Verstappenem nebudou nikterak trestat.
7'
Nico Rosberg je vyšetřován sportovními komisaři, protože hned v prvním kole se dopustil prohřešku proti pravidlům. Vyšetřován možná bude i incident mezi Wehrleinem a Ericssonem.
6'
Jezdci dostali informaci, že od této chvíle mohou používat systém DRS. V boxech byl za přítomnosti safety caru na trati Daniel Ricciardo.
5'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Verstappen, 4. Hülkenberg, 5. Räikkönen.
4'
Zpomalovací vůz je pryč a smečka jezdců je znovu puštěna z řetězu. Ještě předtím, než se na trať dostal Bernd Mayländer, se nenápadně posunul pod stupně vítězů Nico Hülkenberg.
3'
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
2'
Pascal Wehrlein samozřejmě odstupuje ze závodu.
2'
Ředitelství závodu nejprve vyvěsilo žluté vlajky, poté aktivovalo režim virtuálního safaty caru a následně vyslalo na dráhu reálný safety car.
1'
Lewis Hamilton sice udržel po startu první místo, ale v nájezdu do první zatáčky hodně probrzdil a vyjel mimo trať. Jízdu si navíc zkrátil po trávě. Za Hamiltonem došlo ke kontaktu mezi Pascalem Wehrleinem a Marcusem Ericssonem!
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Mexika za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Již dnes může být znám mistr světa pro rok 2016. Pokud Nico Rosberg vyhraje a Lewis Hamilton nedojede lépe než desátý, pak bude svůj první titul v kariéře slavit Nico Rosberg.
TRAŤ


Okruh Hermanos Rodríguez měří 4 304 metrů a závod je vypsán na 71 kol. Traťový rekord drží z loňského roku Nico Rosberg, který bude zároveň obhajovat i rok staré prvenství.


První Grand Prix se v Mexiku uskutečnila v roce 1963. Dráha, na níž jezdci ujedou celkem 305,354 km, čítá šest levých a deset pravých zatáček.


Trať je pojmenována po bratrech Rodríguezových, někdejších závodnících, kteří oba zahynuli za volantem.

KVALIFIKACE


Do kvalifikace vůbec nezasáhl Jolyon Palmer, jehož monopost byl před začátkem "kvaldy" rozebrán téměř na kusy, neboť se vyskytl blíže nespecifikovaný problém. Brit tak odstartuje do závodu z boxové uličky.


Z první části kvalifikace nepostoupili Gutiérrez, Kvjat, Nasr, Ocon a Grosjean. Příjemným překvapením byl postup Pascala Wehrleina do druhého dějství.


V něm už ale skončil stejně jako Alonso, Pérez, Button, Magnussen a Ericsson. McLaren se tak opět nedočkal radosti.


Pole position si poblíž Mexico City zajistil Lewis Hamilton, který v bitvě o mistrovský titul ještě neřekl poslední slovo. Místo v první řadě si na poslední chvíli zarezervoval jeho stájový kolega Nico Rosberg. Druhá řada bude obsazena v tomto složení: Max Verstappen, Daniel Ricciardo.

TRÉNINKY


Na úvod závodního víkendu byl nejrychlejší Lewis Hamilton, jenž porazil druhého Sebastiana Vettela 0,079 sekundy. Dobré představení týmu se vzpínajícím se koněm ve znaku podtrhl třetím místem Kimi Räikkönen. Aktuální lídr šampionátu Nico Rosberg skončil až sedmý. O vzrušení se postaral Felipe Nasr, který si najetím na obrubník poškodil přední přítlačné křídlo, z něhož na trati zůstaly karbonové úlomky a ke slovu tak přišly červené vlajky. Verstappenovi posléze začaly hořet brzdy.


Ferrari pokračovalo v dobrých časech i ve druhém tréninku. Ten ovládl Sebastian Vettel, ovšem druhý Lewis Hamilton ztratil jen čtyři tisíciny sekundy. Třetí dojel Nico Rosberg. Na prostřední tréninkovou jednotku nebude v dobrém vzpomínat Romain Grosjean, jemuž selhal systém ERS.


Třetí trénink pro sebe ukořistil Max Verstappen, který za sebou nechal Lewise Hamilton a Daniela Ricciarda. Poslední trénink se obešel bez vážnějších komplikací, jen pár jezdců si udělalo výlet mimo trať.

V šampionátu jezdců stále není o ničem rozhodnuto. Tři závody před koncem ročníku vede Nico Rosberg, který získal už 331 bodů, před druhým Lewisem Hamiltonem o 26 bodů. Třetí pozici drží Daniel Ricciardo (227 bodů).


Mezi konstruktéry už je ale o vítězi jasno. Již po VC Japonska si prvenství a tím pádem i obhajobu titulu zajistila stáj Mercedes. Druhá příčka momentálně patří Red Bullu, jenž má na svém kontě 400 bodů. Třetí je Ferrari se 347 body.

Příjemný nedělní večer při sledování textového online přenosu z 19. závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Mexika.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 20:00.Klasická verze
Mobilní verze