23. října 2009 • 13:44

Mosley má nástupce. Šéfem FIA je Todt

Autor:
Bývalý ředitel stáje Ferrari  Jean Todt se svou manželkou herečkou Michelle Yeoh (vpravo)
TOP VIDEA
Trpišovský o zdi jménem Ngadeu: Je to Iron Man! Trpišovský o zdi jménem Ngadeu: Je to Iron Man!
Slavia - Bohemians: Teclovi se otočilo koleno, musel být odnesen a střídán Slavia - Bohemians: Teclovi se otočilo koleno, musel být odnesen a střídán
VŠECHNA VIDEA ZDE

Novým prezidentem Mezinárodní automobilové federace FIA se stal Jean Todt. Bývalý šéf stáje formule 1 Ferrari uspěl v dnešních volbách v Paříži před mistrem světa v rallye z roku 1981 Arim Vatanenem. Todt ve funkci nahradí Maxe Mosleyho, který vedl FIA od roku 1993.Třiašedesátiletý Todt při volbě potvrdil roli favorita, když získal 135 hlasů, zatímco Vatanen jich obdržel 49 a 12 členů se zdrželo hlasování. "Jsem rád, že to mám za sebou, protože to bylo velmi únavné. Moc mě těší, že tolik zemí mě podpořilo," řekl Todt.

Do funkce byl Todt zvolen na čtyři roky. "Je to dobré, velmi dobré," řekl sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, který pro Todta ve Ferrari jezdil. Ještě před volbami kromě něj vyslovili Todtovi podporu i promotér formule 1 Bernie Ecclestone a Mosley. "Mám radost, že to takhle dopadlo. FIA je v dobrých rukou, protože Jean Todt je velmi schopný. Je to přímý chlap a slušný člověk. Těžko bychom hledali lepšího," řekl Mosley.

Todt před volbami prohlásil, že v zaběhnutém chodu federace nebude příliš věcí měnit. Dnes uvedl, že běžnou agendu federace bude mít na starost nově zvolený komisionář a také chce zvolit nezávislou disciplinární komisi. "V kariéře jsem vždycky uměl najít správné lidi na správném místě a postavit kolem nich silný tým," uvedl.

Sedmapadesátiletý Vatanen před volbami sliboval revoluci v řadách FIA a průhlednější vedení, čímž chtěl udělat jasnou tečku za érou dosavadního prezidenta, kterou v poslední době provázela řada půtek a afér, včetně loňského Mosleyho skandálu s prostitutkami v údajně nacistických uniformách.

"Mám velký strach, že nedokáže odstartovat novou éru FIA. Nicméně doufejme, že se mýlím," řekl ke svému neúspěchu Vatanen. "Jean Todt má hodně předností, ale jestli chce zanechat ve FIA svou stopu, musí začít od nuly. Pokud se nezbaví všech lidí, ze staré školy a těch, co pracovali s Mosleym, nepovede se mu to," uvedl.

Témata:  sport, formule, fia, mosley, todt
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze