25. června 2009 • 15:14

Formule 1: přišlo osvícení

Autor:
Krátce po startu GP Británie - na čele Sebastian Vettel s Red Bullem
TOP VIDEA
ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková
Sparta - Olomouc: Kudrna se trefil krásně k bližší tyči, 2:3 Sparta - Olomouc: Kudrna se trefil krásně k bližší tyči, 2:3
VŠECHNA VIDEA ZDE

Konečně. Válka o budoucnost F1 skončila. Max Mosley, zastánce změn, které se nelíbí většině současných stájí F1, nebude na podzim znovu kandidovat na prezidenta FIA. To byl hlavní závěr včerejšího zasedání Světové rady motorsportu.



Týmy pak okamžitě zareagovaly vyhlášením konce války. Svět bude mít stále pouze jeden seriál formule 1.

Tak přece to byl souboj dvou velkých eg. Na jedné straně autokratický vládce FIA Max Mosley. Na straně druhé bossové velkých stájí F1, kterým nebylo po chuti, že jim někdo arogantně a bez debat nutí pravidla hry. Respektive jejich změny.

Tou největší byl Mosleyho návrh na dobrovolné šetření, za které by stáje dostaly výhodnější technická pravidla. Velkým týmům se to nelíbilo natolik, že minulý týden pohrozily odchodem a založením vlastního seriálu. Jeho přípravy byly dnes ráno pozastaveny.

8
Tolik stájí do včerejšího dne uvažovalo o odchodu z F1 a založení vlastního seriálu. Po včerejší dohodě mezi nimi a FIA nakonec zůstávají a s tím zůstává i jediný seriál F1.


„Nebudu kandidovat na znovuzvolení. Teď máme mír a díky tomu nedojde k rozštěpení formule 1. Na snížení nákladů jsme se ale dohodli. Společným cílem je během dvou let vrátit F1 na úroveň výdajů ze začátku devadesátých let,“ řekl včera po jednání světové rady motorsportu v pařížské centrále FIA její dosavadní prezident Max Mosley.

V ten okamžik už nic nechybělo nejenom k urovnání sporů mezi sdružením týmů FOTA a FIA, ale také k zastavení rozkolu F1 a budování vlastního seriálu.

„K urovnání sporu došlo na poslední chvíli, možná minutu po dvanácté. Když jsem celou kauzu sledoval v posledních dnech, nešlo si nevšimnout, že spor už přerůstá v osobní nevraživost mezi prezidentem FIA a šéfy týmů.

To, že v celé té záplavě emocí se nakonec dohodli, je pro mě věc, na kterou bych si před pár dny určitě nevsadil,“ reagoval na konec kauzy rozkolu v F1 Pavel Turek, znalec poměrů v zákulisí F1.

Včerejšímu zasedání Světové rady předcházela dlouhá jednání mezi Mosleym, majitelem televizních práv Ecclestonem a prezidentem FOTA Lucou di Montezemolem z Ferrari.

Výměnou za to, že Max Mosley nebude letos na podzim znovu kandidovat na funkci prezidenta, týmy odvolaly plány na spuštění vlastního seriálu. Za odchod současného šéfa FIA také všech osm protestujících týmů souhlasilo s podpisem nové Concordské dohody, která podrobně popisuje pravidla a budoucnost seriálu F1.

Z prvotních informací o obsahu smlouvy, pojmenované podle místa podpisu, pařížského Concordského náměstí, vyplývá, že stáje souhlasí se snižováním nákladů na závodění v F1. Na rozdíl od původního plánu Mosleyho ale ne tak skokově, ale postupně.

O jak velkou částku a jakým způsobem by toho mělo být dosaženo, zatím nebylo zveřejněno. Podle odborníků ale s největší pravděpodobností půjde o omezování použití drahých kosmických materiálů a nákladů spojených s aerodynamickým vývojem.

Témata:  sport, formule, spor, mosley
 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinud



Klasická verze
Mobilní verze