F1 dává sbohem Evropě | iSport.cz
29. března 2009 • 03:00

F1 dává sbohem Evropě

Autor:
Lewis Hamilton po záři reflektorů v Singapuru.
TOP VIDEA
Karlovy Vary - Sparta: Plutnar dostal tvrdý hit a vyrazil si dech, pomoci mu museli spoluhráči Karlovy Vary - Sparta: Plutnar dostal tvrdý hit a vyrazil si dech, pomoci mu museli spoluhráči
Duel s Brazilci levný nebude. Předseda FAČR Malík popsal jejich požadavky Duel s Brazilci levný nebude. Předseda FAČR Malík popsal jejich požadavky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejsledovanější motoristický sport dává sbohem Evropě. Závody formule 1 se totiž stále častěji stěhují na Blízký východ a do Asie. Když se jelo mistrovství světa v roce 1950 poprvé, šest ze sedmi velkých cen hostila Evropa.O padesát let později nabídl Starý kontinent jedenáct ze sedmnácti závodů. Jak to bude letos? Na každou z osmi Grand Prix na evropské půdě připadá stejný počet závodů v Orientu.

Důvody, proč F1 opouští tradiční Evropské okruhy jsou celkem jasné - ekonomický trh se přesouvá na Blízký východ a do Asie. „Formule 1 se stává globálním sportem. Nyní se ubírá do lukrativnějších trhů a do více osídlených končin světa,“ konstatuje český expert Pavel Turek.

Svoji roli sehrál i tabákový průmysl. Reklama na jeho výrobky byla v F1 před čtyřmi lety zakázána. Jedním z průlomových momentů byl rok 2004, kdy se jela Velká cena Bahrajnu. Byl to první závod na Blízkém východě a splnilo se tak přání států ležících v Perském zálivu, pyšnících se svým ropným bohatstvím.

Závody formule 1 tu byly už nějakou dobu nesmírně populární, ovšem znali je jen z televizních přenosů. V letošní sezoně přibyly do kalendáře závody ve Spojených Arabských Emirátech, v roce 2010 by se měly jet ještě v Koreji a plánuje se i Grand Prix Indie. Z mapy Velkých cen naopak postupně zmizelo San Marino, Rakousko nebo tradiční Francie (i když se sem má F1 za rok vrátit). A trend stěhování na východ může pokračovat ještě dál.

„Uvidíme, jakým způsobem dolehne hospodářská krize na jednotlivé evropské pořadatele. Dá se totiž očekávat i menší zájem z řad diváků a to by se na případném stěhování určitě podepsalo,“ myslí si Turek.

Témata:  sport, motorismus, formule, 1
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud