Šampiona ve formuli určí počet vítězství! | iSport.cz
17. března 2009 • 15:01

Šampiona ve formuli určí počet vítězství!

Autor:
Zde byla Ferrari blízko, ale mezera se neudtále zvětšovala
TOP VIDEA
ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat? ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat?
Pudilová: Američanku trefím a padne. Co na to Carmoucheová? Pudilová: Američanku trefím a padne. Co na to Carmoucheová?
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Revoluce v pravidlech! Formuli 1 čeká zásadní změna: o mistru světa bude v nové sezoně rozhodovat počet vítězných závodů. Změnu pravidel odsouhlasila Mezinárodní automobilová federace FIA na úterním zasedání v Paříži.Jezdci budou nadále získávat za umístění i body, ty však budou sloužit jen jako pomocné kritérium při shodném počtu vítězství.

FIA na zasedání zamítla návrh asociace stájí (FOTA), která přišla s novým systémem bodování, podle nějž by vítěz Velké ceny dostal dvanáct bodů. Neuspěl ani promotér formule 1 Bernie Ecclestone s nápadem na udílení medailí.

Novinka bude podle FIA rozhodovat pouze o zisku titulu, od druhého místa se piloti seřadí na základě získaných bodů. Jejich rozdělení zůstane stejné jako v uplynulé sezoně, kdy vítěz závodu dostal deset, následující piloti pak 8-6-5-4-3-2-1. "Pokud budou mít dva jezdci stejný počet vítězství, titul získá ten, který bude mít víc bodů," citovala agentura Reuters prohlášení FIA. Pohár konstruktérů je beze změny.

Pokud by byl nový systém v platnosti v uplynulé sezoně, získal by titul Felipe Massa z Ferrari namísto Lewise Hamiltona. Brazilský pilot totiž vyhrál šest Velkých cen, zatímco britský jezdec McLarenu pět.

FIA dnes zároveň rozhodla, že v reakci na světovou ekonomickou krizi stanoví na rok 2010 omezení rozpočtu týmů, i když pouze jako dobrovolnou možnost. Pokud tým zvolí, že zvládne operovat s částkou 30 milionů liber (zhruba 863,5 milionu korun) na rok, dostane za odměnu větší technologickou svobodu. Vozy budou moci být více aerodynamické, budou mít nastavitelná křídla a motor, který nebude mít omezen počet otáček a bude ho možné dále zdokonalovat.

Na druhou stranu chce však FIA ohlídat, aby tyto týmy neměly výhodu proti konkurenci, jež na finanční limit nepřistoupí. Proto si federace ponechá právo technologické změny hlídat a kdykoli je upravit.

Nová pravidla FIA se nelíbí organizaci FOTA, jež sdružuje týmy F1, přičemž jim vadí především změny v ekonomické oblasti. "FOTA je zklamaná z toho, že tyhle změny byly hodně jednostranné.

Kvůli pravidlům platným od roku 2010 hrozí, že formule jedna přijde o principy, díky nimž patří k nejpopulárnějším a nejatraktivnějším sportům," uvedl v tiskovém prohlášení prezident FOTA a stáje Ferrari Luca di Montezemolo.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud