12. března 2009 • 02:00

Monoposty F1: přísně tajné

Autor:
Monopost Toyoty
TOP VIDEA
Vrba před Ligou mistrů: V Plzni jsme spokojení, CSKA vypadá jako Rusko Vrba před Ligou mistrů: V Plzni jsme spokojení, CSKA vypadá jako Rusko
Šilhavý: Jdi do toho, máš na to, řekl mi Brückner. Budeme si volat Šilhavý: Jdi do toho, máš na to, řekl mi Brückner. Budeme si volat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Španělský okruh Catalunya zalévá jarní slunce. V ideálních testovacích podmínkách na autodromu nedaleko Barcelony burácí monoposty všech deseti týmů formule 1.Dva týdny před startem sezony mají poslední šanci na srovnání s konkurencí. Všichni se chtějí předvést, ale zároveň z nového auta neukázat víc, než je nutné. A to platí i pro Toyotu.

Dostat se přímo do paddocku japonské stáje? I pro pozvaného novináře téměř nemožné.

Načerpání informací při průchodu garáží na vyhrazený plácek v boxové uličce brání vysoké neprůhledné bariéry a monopost tráví před paddockem pouze několik vteřin, než odjede na trať nebo je zatlačen dovnitř.

Ale i na tak krátký moment, jakým je uklizení formule z »pitlane«, mechanici přikrývají přední i zadní přítlačné křídlo. Tajemství aerodynamického výzkumu a nastavení křídel musí zůstat zachováno.

Nakonec se do srdce garáže Toyoty dostávám – jako přidružený člen skupiny s visačkami sponzorské fi rmy. Čeká mě přednáška o přípravě benzínu nebo přilbě pilota Jarna Trulliho za 150 tisíc korun.

Kolem rozebrané formule se jen mihneme, jako bych snad mohl oslepnout, kdybych ji spatřil, a prohlídka končí pohledem na nejdražší součást monopostu – motor v hodnotě 7 milionů korun.

Cedule zákaz focení je pro školáka vedle mě jen kusem papíru a mobilem sbírá obrázky. Prodá je konkurenčním stájím nebo se jen pochlubí spolužákům?

Toyota jde do nové sezony s jasným cílem – poprvé v historii vyhrát Velkou cenu. „Žijeme jen pro vítězství a nic jiného,“ říká prezident týmu John Howett.

„A letos máme velkou šanci,“ dodává. Barcelonské testování Toyota nefl áká. Když přišel Jarno Trulli na večeři, oči držel otevřené jen silou vůle – měl za sebou 121 odjetých kol.

Témata:  sport, motorismus, formule, 1
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze