21. října 2008 • 16:56

Ferrari řeší, proč nestačí

Autor:
Formule1
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slabý sudí v Karviné. Dva prohřešky by bez videa prošly ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slabý sudí v Karviné. Dva prohřešky by bez videa prošly
Krejčí s Janktem pařili FIFU 19. Uspěli by na CZC.CZ iSport Cup? Krejčí s Janktem pařili FIFU 19. Uspěli by na CZC.CZ iSport Cup?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nakonec nemusejí rozhodnout jezdecké chyby, ale jen počítačové simulace. Ferrari v Číně nestačilo soupeřům z McLarenu od pátečních tréninků a až do cíle nedělní Grand Prix nedokázalo manko smazat.Technici teď řeší, proč musel být Felipe Massa až druhý. Zatím si neví rady. Výbuch motoru, který měl vadnou součástku z výroby, obral Felipeho Massu o vítězství v GP Maďarska tři kola před cílem.

Chyba mechanika, který obsluhuje semafor v boxech, vzala Brazilci šanci na dobrý výsledek při GP Singapuru. Následná penalizace jej srazila až na konec startovního pole.

Průšvihů Ferrari by se v letošní sezoně našlo víc. A byť za oba případy přišel Massa odhadem o čtrnáct bodů, pořád jsou pro italskou stáj z kategorie těch lepších. Proč? Inženýři vědí, co se stalo. Znají příčiny, vědí, na čem pracovat, aby příště k něčemu takovému nedošlo.

Druhé místo z víkendové GP Číny je pro Ferrari taky průšvihem. Hamilton získal zpátky dva body z náskoku, které ztratil v Japonsku, protože mu Massa nemohl stačit.

A tentokrát jeho stáj nemá nejmenší tušení proč.
Podobný výkonnostní rozdíl mezi McLarenem a Ferrari byl k vidění už při GP Německa.

Italské stroje jsou ohleduplnější k pneumatikám, a protože na Hockenheimring přišlo chladnější počasí, než dodavatel gum Bridgestone očekával, měli Massa s Räikkönenem problémy „černé zlato“ zahřát.

Šanghajská ztráta nemá vysvětlení v pneumatikách. Byť bylo zataženo a chladněji než obvykle, pořád měla dráha teplotu kolem třicítky.

Navíc obě ferrari nestačila ani na začátku závodu, kdy všichni jeli na tvrdých pneumatikách, zatímco Massa s Räikkönenem na měkkých, které měly být rychlejší.

Je to záhada. Zvlášť poté, co mělo Ferrari výrazně navrch při nočním závodě v Singapuru a také na okruhu pod japonskou horou Fudži. Během jednoho týdne přišel tým nejenom o svou výhodu, ale také ztratil.

„McLaren byl prostě výrazně rychlejší než my, Hamilton byl v jiné lize a ani jsme nemohli pomyslet na to, že by jej jeden z našich jezdců stíhal,“ prohlásil Stefano Domenicali, šéf týmu Ferrari.

„Musíme před cestou do Brazílie pochopit, proč a jak je vůbec něco takového možné. V Signapuru i ve Fudži jsme byli opravdu rychlí, v jednom kole i v celém závodě. A teď najednou ne.“

Je evidentní, že Ferrari jelo pod své možnosti a že se McLarenu nepodařil zázračný výkonnostní skok.

„Byli jsme slabí a v takovém stavu nemůžeme přijet na poslední závod v Brazílii, kde máme bojovat o titul,“ říká Domenicali.

„Všechno to má původ v našem výkonu. Možná jsme auto špatně nastavili, možná za to mohou pneumatiky. Těžko říct. Teď se dá s jistotou říct jen to, že nic nevíme.“

Pro Ferrari to není ideální situace, zvlášť ve chvíli, kdy výsledek boje o titul z mistrovství světa záleží především na tom, zda jako loni selže Lewis Hamilton. Aby mohlo ještě Ferrari na prvenství myslet, musí být automaticky excelentní jako v minulosti.

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze