10. června 2008 • 14:30

Polák adoptovaný Itálií

Autor:
Robert Kubica
TOP VIDEA
ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková
Mountfield HK - Kometa Brno: Vejmelka namazal Cingelovi, ten potrestal neskutečnou chybu gólmana, 1:1 Mountfield HK - Kometa Brno: Vejmelka namazal Cingelovi, ten potrestal neskutečnou chybu gólmana, 1:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Prý je nejstarším třiadvacetiletým klukem na světě. Vlasy mu ustupují, jenže pro formuli 1 je Robert Kubica stále čerstvým zbožím. Je stejně starý jako Lewis Hamilton a o dva roky mladší než Fernando Alonso.Polák je jezdcem, který je připravený bojovat o titul šampiona formule 1. Po premiérovém triumfu v Kanadě vede mistrovství světa.

Motokárová dráha, na které začínal, je už dávno zavřená. Asfalt popraskal, protože jej neměl kdo opravovat. Zhoubu dokončil plevel. Místo, ke kterému před svými desátými narozeninami vzhlížel Robert Kubica a kde poprvé závodil, už dávno neslouží mladým snílkům na gumových kolech. Ale tehdy, před třinácti lety, posloužil plácek dobře.

Začal kariéru mladého motoristického blázínka. Když se chlubil přátelům, že vyhrál závod, ptali se: „Ty jezdíš plochou dráhu?“

Žádný jiný motosport totiž Polsko neznalo. Kubica pak trpělivě vysvětloval, že se ve čtyřech letech zamiloval do motokáry a rodiče mu vyhrožovali výpraskem, pakliže z ní nebude chtít vysednout. Když se rozpovídal, jak chce do formule 1, začali se mu smát. „Roberte, zkus raději plochou dráhu,“ slýchával dobré rady.

Ještěže neposlechl! Přestěhoval se do Itálie a vyhrával tam. Někdy s ním byl otec, ale většinu času trávil sám jen s mechaniky a svým manažerem. Zvyknul si. Adoptoval Itálii jako svou novou zemi a ona přijala zase jeho. Do závodění byl zamilovaný stále víc. Možná až moc. Když teď říká, které tři věci by si vzal na pustý ostrov, má jednoznačnou odpověď: auto, pneumatiky a spoustu benzínu.

Vůbec, jasný názor má vždy. Neschovává se za věty, které nic neříkají. Nebojí se říct svůj názor. Jen na osobní otázky neodpovídá. Na přilbě vozí jméno bývalého papeže Jana Pavla II. „Je to moje soukromá záležitost. Jsem věřící. Byl a pořád pro mě je důležitým člověkem. Všichni Poláci by měli být hrdí na to, co pro nás dokázal,“ říkal v rozhovoru pro deník Sport před svým debutem v Maďarsku 2006.

Od té doby se změnilo jen pramálo, i když v místě své velké bouračky v neděli vybojoval své první vítězství ve formuli 1. Zůstal skromný, je otevřený, s každým se dá do řeči. Nebrání se ničemu: jeden rozhovor pro Sport dokonce absolvoval v sobotu v půl deváté ráno. V té době ještě nebyl v paddocku téměř nikdo, ostatní jezdci ještě vyspávali. On už se usmíval a k pomerančovému džusu chroupal müsli.

Teď jsou Poláci vedle Jana Pavla II. hrdí i na Roberta Kubicu. „Nikdy jsem doma velkou podporu neměl. Jsem hrdý, že jsem se dokázal dostat do formule 1 bez cizí pomoci,“ prohlašuje. Musí být hrdý. Vybrala si jej automobilka BMW, v roce 2006 jej při pátečních trénincích posadila do auta. Byl tak rychlý, že šéf týmu Mario Theissen v polovině sezony vyhodil šampiona Jacquese Villeneuva a povýšil Kubicu. Teď Polák likviduje Nicka Heidfelda, německého týmového mazánka.

Nejspíš už bývalého. Týmy formule 1 fandí těm, kteří jsou nejrychlejší a vyhrávají. Do toho elitního klubu Kubica vstoupil. V Bahrajnu vyhrál poprvé kvalifi kaci a teď byl nejlepší v závodě. Jako první Polák, jako první jezdec z bývalého východního bloku.

Témata:  sport, motorismus, formule, 1, kubica

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze