Polák adoptovaný Itálií | iSport.cz
10. června 2008 • 14:30

Polák adoptovaný Itálií

Autor:
Robert Kubica
TOP VIDEA
ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat? ANKETA: Brabec do Plzně. Změní se hostování v přestup? Mají mu fanoušci co vyčítat?
Pudilová: Američanku trefím a padne. Co na to Carmoucheová? Pudilová: Američanku trefím a padne. Co na to Carmoucheová?
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Prý je nejstarším třiadvacetiletým klukem na světě. Vlasy mu ustupují, jenže pro formuli 1 je Robert Kubica stále čerstvým zbožím. Je stejně starý jako Lewis Hamilton a o dva roky mladší než Fernando Alonso.Polák je jezdcem, který je připravený bojovat o titul šampiona formule 1. Po premiérovém triumfu v Kanadě vede mistrovství světa.

Motokárová dráha, na které začínal, je už dávno zavřená. Asfalt popraskal, protože jej neměl kdo opravovat. Zhoubu dokončil plevel. Místo, ke kterému před svými desátými narozeninami vzhlížel Robert Kubica a kde poprvé závodil, už dávno neslouží mladým snílkům na gumových kolech. Ale tehdy, před třinácti lety, posloužil plácek dobře.

Začal kariéru mladého motoristického blázínka. Když se chlubil přátelům, že vyhrál závod, ptali se: „Ty jezdíš plochou dráhu?“

Žádný jiný motosport totiž Polsko neznalo. Kubica pak trpělivě vysvětloval, že se ve čtyřech letech zamiloval do motokáry a rodiče mu vyhrožovali výpraskem, pakliže z ní nebude chtít vysednout. Když se rozpovídal, jak chce do formule 1, začali se mu smát. „Roberte, zkus raději plochou dráhu,“ slýchával dobré rady.

Ještěže neposlechl! Přestěhoval se do Itálie a vyhrával tam. Někdy s ním byl otec, ale většinu času trávil sám jen s mechaniky a svým manažerem. Zvyknul si. Adoptoval Itálii jako svou novou zemi a ona přijala zase jeho. Do závodění byl zamilovaný stále víc. Možná až moc. Když teď říká, které tři věci by si vzal na pustý ostrov, má jednoznačnou odpověď: auto, pneumatiky a spoustu benzínu.

Vůbec, jasný názor má vždy. Neschovává se za věty, které nic neříkají. Nebojí se říct svůj názor. Jen na osobní otázky neodpovídá. Na přilbě vozí jméno bývalého papeže Jana Pavla II. „Je to moje soukromá záležitost. Jsem věřící. Byl a pořád pro mě je důležitým člověkem. Všichni Poláci by měli být hrdí na to, co pro nás dokázal,“ říkal v rozhovoru pro deník Sport před svým debutem v Maďarsku 2006.

Od té doby se změnilo jen pramálo, i když v místě své velké bouračky v neděli vybojoval své první vítězství ve formuli 1. Zůstal skromný, je otevřený, s každým se dá do řeči. Nebrání se ničemu: jeden rozhovor pro Sport dokonce absolvoval v sobotu v půl deváté ráno. V té době ještě nebyl v paddocku téměř nikdo, ostatní jezdci ještě vyspávali. On už se usmíval a k pomerančovému džusu chroupal müsli.

Teď jsou Poláci vedle Jana Pavla II. hrdí i na Roberta Kubicu. „Nikdy jsem doma velkou podporu neměl. Jsem hrdý, že jsem se dokázal dostat do formule 1 bez cizí pomoci,“ prohlašuje. Musí být hrdý. Vybrala si jej automobilka BMW, v roce 2006 jej při pátečních trénincích posadila do auta. Byl tak rychlý, že šéf týmu Mario Theissen v polovině sezony vyhodil šampiona Jacquese Villeneuva a povýšil Kubicu. Teď Polák likviduje Nicka Heidfelda, německého týmového mazánka.

Nejspíš už bývalého. Týmy formule 1 fandí těm, kteří jsou nejrychlejší a vyhrávají. Do toho elitního klubu Kubica vstoupil. V Bahrajnu vyhrál poprvé kvalifi kaci a teď byl nejlepší v závodě. Jako první Polák, jako první jezdec z bývalého východního bloku.

Témata:  sport, motorismus, formule, 1, kubica

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud