5. června 2008 • 10:34

Hamilton může jít v Kanadě do trháku

Lewis Hamilton
SESTŘIH: Třinec - Litvínov 4:2. Oceláři na domácím ledě vyhráli počtvrté v řadě SESTŘIH: Třinec - Litvínov 4:2. Oceláři na domácím ledě vyhráli počtvrté v řadě
Třinec - Litvínov: Hunkes tečoval střelu Baránka až do brány, gól potvrdilo video, 2:2 Třinec - Litvínov: Hunkes tečoval střelu Baránka až do brány, gól potvrdilo video, 2:2

Lewis Hamilton vyhrál poslední závod formule 1 v Monaku a v neděli v Montrealu může při Velké ceně Kanady jít v čele průběžného pořadí do trháku.

Lewis Hamilton z týmu McLaren vyhrál minulý závod formule 1 v Monaku i loňskou Velkou cenu Kanady, jež byla jeho prvním triumfem v seriálu mistrovství světa, a právě v neděli v Montrealu chce vedoucí muž průběžného pořadí na svá vítězství navázat.

Šampionát je letos zatím nebývale vyrovnaný, Hamiltona s 38 body dělí od čtvrtého Poláka Roberta Kubici z týmu BMW Sauber pouze šest bodů. Mezi nim jsou ještě oba jezdci stáje Ferrari Kimi Räikkönen z Finska (35) a Brazilec Felipe Massa (34).

"Loni v Kanadě to byl jeden z nejhezčích momentů v mém životě. Vyhrát kvalifikaci a potom i závod, to bylo neuvěřitelné," prohlásil v Montrealu Hamilton. "Bylo by skvělé se po roce vrátit a udělat to samé," dodal.

Upozornil, že se od té doby i hodně přiučil. "Myslím, že jsem silnější a jezdecky jsem vyrostl," ujistil muž, který z dosavadních 23 startů v seriálu šest vyhrál a šestnáctkrát byl na stupních vítězů.

Zatímco Hamilton chce stejně jako loni vyhrát, Kubica by nerad své loňské vystoupení zopakoval. Před rokem si totiž právě v Kanadě prožil nejtěžší havárii svého života. Letos se mu ale daří, dvakrát byl druhý, jednou třetí a pro BMW Sauber získal dokonce první pole position.

"Montreal je jednou z mých nejoblíbenějších tratí," prohlásil Polák, který z hrůzostrašně vypadající loňské nehody vyvázl bez zranění. "Líbí se mi, protože je členitá, musí se tam často řadit, brzdit a přidávat plyn," popsal Kubica, jenž v posledním závodu v Monaku dojel druhý.

Za favority závodu jsou opět považovány monoposty Ferrari, vedoucího týmu Poháru konstruktérů. "Zatím není vůbec nic v letošní sezoně rozhodnuto, nedá se ani tipovat, jak by to mohlo dopadnout," uvedl Räikkönen.

"Po závodu v Monaku není vůbec žádný důvod k panice, o víkendu se všechno změní," připomněl Fin monacký nezdar. Sám vyhrál v Kanadě ještě s mclarenem v roce 2005.

Pokud jede z vozů Ferrari vyhraje kvalifikaci, bude to pro tým dvoustá pole position v historii. V Kanadě se pojede počtyřicáté, z toho potřicáté v Montrealu. McLareny vyhrály dva z posledních tří závodů, ale vozy Ferrari sedm z posledních 13 tamních Velkých cen.

A další favorit Massa se může stát prvním brazilským vítězem v Kanadě po Nelsonu Piquetovi, kterému se to podařilo v roce 1991.

Po volných tréninkách v pátek a v sobotu, se první víkendový den jede od 19:00 SELČ kvalifikace. Nedělní závod začne v Montrealu ve stejný čas.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů):
1. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) 38 b., 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) 35, 3. Massa (Braz./Ferrari) 34, 4. Kubica (Pol./BMW-Sauber) 32, 5. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) 20, 6. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) 15, 7. Webber (Austr./Red Bull-Renault) 15, 8. Trulli (It./Toyota) a Alonso (Šp./Renault) po 9, 10. Rosberg (Něm./Williams-Toyota) 8.

Pohár konstruktérů:
1. Ferrari 69, 2. McLaren-Mercedes 53, 3. BMW-Sauber 52, 4. Red Bull-Renault a Williams-Toyota po 15, 6. Renault a Toyota po 9, 8. Honda a Toro Rosso-Ferrari po 6.

Témata:  sport, motorismus, formule, 1, kanada

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)