Lewis Hamilton pojede ve Francii z pole position. Druhý bude kolega Bottas | iSport.cz
23. června 2018 • 17:32

Lewis Hamilton pojede ve Francii z pole position. Druhý bude kolega Bottas

SESTŘIH: Slavia - Ústí n. L. 8:0. Lídr ligy nastřílel sedm gólů za druhý poločas SESTŘIH: Slavia - Ústí n. L. 8:0. Lídr ligy nastřílel sedm gólů za druhý poločas
Na Lapači to zase žije! Podívejte se, jak se Vsetín dere zpět mezi elitu Na Lapači to zase žije! Podívejte se, jak se Vsetín dere zpět mezi elitu

Lewis Hamilton bude v obnovené Velké ceně Francie usilovat o návrat do čela mistrovství světa formule 1 z pole position. Britský pilot Mercedesu vyhrál na okruhu Paula Ricarda v Le Castellet kvalifikaci o 118 tisícin sekundy před týmovým kolegou Valtterim Bottasem. Lídr šampionátu Sebastian Vettel z Ferrari, který má před Hamiltonem náskok jediného bodu, zajel třetí čas se ztrátou 371 tisícin.

Dvojnásobný úspěch týmu Mercedes byl i důsledkem nasazení vylepšeného motoru, s kterým stáj počkala o závod déle než konkurence. "Jsem s ním spokojený, ale nebyl to jediný důvod našeho výsledku," konstatoval Hamilton. "Nový motor jsme potřebovali, protože vepředu je to těsné. Mám z něj dobrý pocit, je fakt silný. Být první a druhý je perfektní," přidal Bottas po druhém kvalifikační double Mercedesu v sezoně.

Vettel se tvářil i na třetím místě spokojeně, byť si věřil i na lepší výsledek.

"Dal jsem do posledního pokusu všechno, ale asi jsem to trochu přehnal. Ale v závodě to půjde, máme dobré auto," řekl německý pilot.
Druhou řadu s ním v neděli obsadí Max Verstappen z Red Bullu. Podobné složení, jen v opačném týmovém gardu, bude mít třetí řada, v níž budou stát Daniel Ricciardo a Kimi Räikkönen.

Finále soubojů o pořadí na startu osmého závodu sezony narušila nehoda domácího Romaina Grosjeana, který po smyku zastavil vůz Haas až o bariéru, a jízdy byly přerušeny. Po restartu šel na okamžik do čela Bottas, který předtím dominoval deštivému třetímu tréninku. Vítěz obou pátečních tréninků na suchu Hamilton ale ihned odpověděl a vybojoval třetí letošní pole position a celkově 75. v kariéře.

Překvapením kvalifikace byla premiérová účast Charlese Leclerca ve finálových jízdách a konečné osmé místo pro dvacetiletého monackého jezdce Sauberu. Propadl naopak zkušený Fernando Alonso, který stejně jako jeho kolega z McLarenu Stoffel Vandoorne nepostoupil z první vyřazovací části.

Ve Francii se v neděli od 16:10 pojede závod F1 poprvé po deseti letech. Naposledy se Velká cena uskutečnila v roce 2008 v Magny Course, kde tehdy kvalifikaci vyhrál Räikkönen. V Le Castellet se závodilo naposledy v roce 1990, okruh byl několikrát modernizován a sloužil zejména k testování.

"Tenhle závod je nový a já chci být první, kdo tu vyhraje," konstatoval Hamilton.

Kvalifikace na Velkou cenu Francie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Le Castellet:

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2