28. května 2018 • 22:04

Monako uspávalo: Nejnudnější závod, jen jsme si tam kroužili, zlobí se Hamilton

Plzeň poprvé na Santiago Bernabéu. Na tréninku si vyzkoušela slavný stadion Plzeň poprvé na Santiago Bernabéu. Na tréninku si vyzkoušela slavný stadion
Pulkrab o souhře s Tettehem: Fotbalový jazyk je jednoduchý, měli jsme jasné úkoly Pulkrab o souhře s Tettehem: Fotbalový jazyk je jednoduchý, měli jsme jasné úkoly

Tradice se má dodržovat. Vždyť co by bylo lidstvo bez svých zvyků? A tak se rok s rokem sešel, u tratě vládl luxus a na ní nuda k ukousání. I přes potíže s výkonem včera Daniel Ricciardo vyhrál Velkou cenu Monaka před Sebastianem Vettelem, který ho v úzkých uličkách nedokázal předjet, a přiblížil se čelním příčkám MS. Na té nejvyšší ale zůstává stále o 14 bodů Lewis Hamilton, který dojel třetí.

Chvílemi jste si mohli připadat jako na železničním přejezdu, když spadnou závory. Čekáte, vyhlížíte… jeden vagon, druhý vagon, třetí… a všechny se drží za sebou.

„Chlapi, mluvte se mnou. Začínám se tu nudit,“ neudržel se pilot Force Indie Sergio Pérez během včerejší Grand Prix Monaka. Stylem start – cíl ji vyhrál Daniel Ricciardo z Red Bullu.

Řešil potíže s výkonem. V jednom kuse na něj ze zrcátek vykukoval Sebastian Vettel. I přes veškerý tlak však australský smíšek vítězství udržel. Proč? Protože se v Monaku těžko předjíždí. „Nemohu tomu uvěřit. My jsme tu vyhráli,“ radoval se pak v cíli a i bývalý pilot Jolyon Palmer ho chválil: „Jel výborný závod. Pořád byl pod tlakem, ale nechyboval a hlídal si to.“

Mistr soustředění a konzistence. A když už tedy nedovolil drama na trati, zkoušel ho rozpoutat po dojezdu. Šéf Red Bullu Christian Horner ho ponoukal, aby svůj zvyk, shoey, vnukl i princi Albertovi. Pilot ale vyměkl: „To by bylo asi kontroverzní,“ culil se, a tak si musel loknout konstruktér Adrian Newey. A proč ne?!

Pro Ricciarda to bylo vůbec první vítězství v Monaku v životě. Bydlí tady. Vyhrál zde letos všechny tréninky i kvalifikaci. A i po startu si v klidu kroužil s jistým náskokem. Až do 17. kola, kdy začal zpomalovat. „Přišli jsme o MGU-K (systém rekuperace kinetické energie), a tak ztrácel dvě a půl sekundy na kolo. Potom se zbláznila teplota brzd a zvýšila se teplota paliva i pneumatik,“ popisoval Horner.

„Už mi i říkali, že budeme muset do garáže, ale já jen odpověděl, že vedeme a že pojedeme dál. Ztratil asi pětadvacet procent svého výkonu motoru, ale zvládl to skvěle,“ ocenil šéf týmu s tím, že Ricciardo jel jen na šest rychlostních stupňů. Rozplýval se i konzultant Helmut Marko: „Nemyslím, že by to jiný závodník takhle zvládl.“

Na druhou stranu, mohl by s tímhle vyhrát na jiném okruhu? Těžko. „Myslím, že jsme tu rychlost měli, ale byl to hodně těžký závod a Daniel měl vždy na vše odpověď. V závěru mi pak odcházely pneumatiky. Bylo by sice pěkného ho ještě potrápit, ale nešlo to,“ hájil se druhý Sebastian Vettel.

Australan tak urval cenných pětadvacet bodů, díky nimž se přiblížil k čelu MS – aktuálně ztrácí na prvního Lewise Hamiltona 38 bodů. Nuda v Monaku se zároveň stala jeho vstupenkou do top 3, kde může být v budoucnu černým koněm letošního šampionátu.

„Danielovi gratuluji, předvedl skvělý výkon, ale zaplať pánbůh, že už je konec. Byl to nejnudnější závod, jaký jsem kdy jel,“ krčil nicméně rameny úřadující šampion v jednom z rozhovorů a i u dalších diktafonů se nehlídal: „V tomhle závodě se prostě neútočilo, jen jsme si tam kroužili. Byl bych v šoku, kdyby někdo u televize zůstal vzhůru. Já bych to určitě na gauči zalomil,“ dodal.

Howgh.

Daniel Ricciardo oslavuje výhru v Monaku

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)