11. listopadu 2013 • 18:01

VIDEO: Světové finále Ferrari a loučení s Felipem Massou

Autor:
Felipe Massa se loučí s Ferrari
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slabý sudí v Karviné. Dva prohřešky by bez videa prošly ZLATÁ PÍŠŤALKA: Slabý sudí v Karviné. Dva prohřešky by bez videa prošly
Krejčí s Janktem pařili FIFU 19. Uspěli by na CZC.CZ iSport Cup? Krejčí s Janktem pařili FIFU 19. Uspěli by na CZC.CZ iSport Cup?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Arrividerci, Felipe! Místy až poněkud sentimentálně vyznělo víkendové loučení stáje Ferrari s brazilským pilotem Felipem Massou. Uskutečnilo se v rámci tradičního Světového finále Ferrari, letos konané na okruhu v Mugellu. Ferrari připravilo na neděli 10. listopadu velkou rozlučkovou párty se svým dlouholetým závodním pilotem Felipem Massou. Brazilec má před sebou ještě dvě velké ceny v barvách italské stáje, pak ale nastane definitivní konec spolupráce, která trvala od roku 2002 jeho nástupem k týmu Sauber.

Peter Sauber odhalil talentovaného mladíka z brazilského Sao Paula o rok dříve a posadil ho do svého monopostu s vidinou, že se u něj vyučí závodnickému řemeslu a poté přestoupí k Ferrari. Z jedné sezóny se nakonec staly tři roky, navíc proložené testováním pro Ferrari v sezóně 2003.

Na začátku roku 2006 byl Felipe Massa konečně připraven. Stal se týmovým kolegou Michaela Schumachera. O rok později sekundoval Kimimu Räikkönenovi při zisku zatím posledního titulu mistra světa pro italskou stáj a sám byl nejblíže vysněnému titulu v následující sezóně, kdy skončil v šampionátu těsně druhý za Lewisem Hamiltonem.

Finali Mondiali 2013 - Felipe MassaFinali Mondiali 2013 - Felipe Massa

Jako závodní jezdec působil ve Scuderii Ferrari osm let a nikdy ji nezradil. Plnil pokyny týmu, i když někdy s rozhodnutím managementu vnitřně nesouhlasil. Jeho nejsilnější stránkou byla loajálnost a ta se v Maranellu cení. Proto se dočkal tak velkolepého loučení, na nějž nehledě na nepřívětivé počasí přijelo na okruh v Mugellu 15.000 příznivců malého Brazilce.

„Felipe byl opravdovým mužem značky Ferrari a navždy zůstane součástí naší historie,“ zaznělo z úst prezidenta Ferrari Lucy di Montezemola. Jeho proslov byl naladěn na emotivní vlnu, jíž se nevyhnul ani Felipe Massa: „Měl jsem obrovské štěstí a skvělou kariéru u Ferrari. Trvala déle, než jsem si na jejím začátku dovolil snít. Když jsem jako dítě začínal s motoristickým sportem, měl jsem červenou kombinézu Ferrari, protože to byl tým, který jsem vždy nosil v srdci.“

Finali Mondiali 2013 – Gala dinner (zdroj: you tube)

 

Při vzpomínkách na významné společné okamžiky Felipeho Massy a týmu Ferrari se Luca di Mobnezemolo nemohl vyhnout ani těžké nehodě z kvalifikace na GP Maďarska 2009, při níž Massa málem přišel o oko a v důsledku operace byl až do konce sezóny vyřazen ze zbytku závodů. „Prožívali jsme společně velkolepé chvíle, některé však patřily i k těm poněkud těžkým. Například ta v Budapešti.“

Po ní se Felipe Massa jen těžko vracel do původní formy a vlastně již v žádném ze závodů v letech 2010 až 2013 nedokázal navázat na předchozí úspěchy. Přesto mu nikdo nemůže vzít jedenáct jedinečných vítězství, která si vyjel v barvách Ferrari. Za ně obdržel obrovský pohár.

Finali Mondiali 2013 - Felipe MassaFinali Mondiali 2013 - Felipe Massa

Při předávání poháru prezident Ferrari na adresu Felipeho Massy řekl: „Dnes mu chci přede všemi zde přítomnými zraky poděkovat tak, jak jsem to již udělal soukromě mezi čtyřma očima.“ Na to Felipe Massa zareagoval: „Osm let v červeném je důležitou částí mého života. Našel jsem u Ferrari řadu přátel a budu je postrádat stejně jako dny strávené v továrně v Maranellu. Jsem šťastný za ta léta ve znamení vzpínajícího se koníka.“

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze