16. června 2013 • 22:09

Mercedes a FIA: Aféra s tajným testem se blíží k rozuzlení

Autor:
Lewis Hamilton v Mercedesu W04
TOP VIDEA
ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková
Sparta - Olomouc: Kudrna se trefil krásně k bližší tyči, 2:3 Sparta - Olomouc: Kudrna se trefil krásně k bližší tyči, 2:3
VŠECHNA VIDEA ZDE

Za čtyři dny zasedne tribunál FIA. Mercedes chystá na svou obranu dosud nezveřejněný e-mail od Charlieho Whitinga.Nezadržitelně se blíží den pravdy. Ve čtvrtek 20. června zasedne dvanáctičlenný tribunál Mezinárodní automobilové federace FIA, aby posoudil, do jaké míry došlo ze strany Mercedesu a Pirelli při tajném testu nových pneumatik k porušení pravidel. 

Pro Mercedes se situace zatím moc růžově nevyvíjí. Podle sdělení šéfa německé stáje Rosse Brawna však existuje dokument, který by vývoj mohl zvrátit. Jedná se o elektronicky zaslaný dopis, jímž technický delegát FIA a ředitel velkých cen Charlie Whiting uskutečnění testu Mercedesu povoluje. 

Ani takový dokument ovšem nemusí sejmout z Mercedesu vinu z porušení pravidel, protože Ross Brawn za Mercedes osobně podepsal dohodu o zákazu testů v průběhu sezóny. Mohlo by to ale současně být pro tým polehčující okolností a do aféry vtáhnout dalšího hráče, a to přímo z řad FIA. 

V prohlášení při GP Kanady Ross Brawn říká: „Neuskutečnili bychom s Pirelli test, kdybychom nebyli přesvědčeni, že tak smíme učinit.“ Italský dodavatel pneumatik Pirelli je rovněž pozván k jednání a svědectví jeho zástupce může rozhodnout o mnohém. 

Jde totiž o hodně, jak naznačují experti na formuli 1. Bývalý pilot a současný komentátor německé televizní stanice RTL Christian Danner se v ´Bild am Sonntag´ vyjádřil takto: „Obávám se, že Mercedes dostane pěkně šťavnatý trest, protože bez fungujících sportovních pravidel nemůže takový druh sportu jako formule 1 existovat.“ 

Pokud se ve čtvrtek ukáže e-mail jako pravdivý a důvěryhodný důkaz, může nastat v kauze významný obrat. Sama FIA a jmenovitě Charlie Whiting se dostanou pod silný tlak: „Každého, kdo v této aféře chyboval a je jedno, jestli to byl Mercedes nebo FIA, to může stát hlavu,“ je přesvědčený Christian Danner.

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze