16. června 2013 • 22:09

Mercedes a FIA: Aféra s tajným testem se blíží k rozuzlení

Autor:
Lewis Hamilton v Mercedesu W04
TOP VIDEA
LIGOVÝ INSIDER: Coufalův vztyčený prostředníček? Nedivím se mu, říká Jiránek LIGOVÝ INSIDER: Coufalův vztyčený prostředníček? Nedivím se mu, říká Jiránek
Vémola: Díky Všechnopárty na mě hodně lidí změnilo názor Vémola: Díky Všechnopárty na mě hodně lidí změnilo názor
VŠECHNA VIDEA ZDE

Za čtyři dny zasedne tribunál FIA. Mercedes chystá na svou obranu dosud nezveřejněný e-mail od Charlieho Whitinga.



Nezadržitelně se blíží den pravdy. Ve čtvrtek 20. června zasedne dvanáctičlenný tribunál Mezinárodní automobilové federace FIA, aby posoudil, do jaké míry došlo ze strany Mercedesu a Pirelli při tajném testu nových pneumatik k porušení pravidel. 

Pro Mercedes se situace zatím moc růžově nevyvíjí. Podle sdělení šéfa německé stáje Rosse Brawna však existuje dokument, který by vývoj mohl zvrátit. Jedná se o elektronicky zaslaný dopis, jímž technický delegát FIA a ředitel velkých cen Charlie Whiting uskutečnění testu Mercedesu povoluje. 

Ani takový dokument ovšem nemusí sejmout z Mercedesu vinu z porušení pravidel, protože Ross Brawn za Mercedes osobně podepsal dohodu o zákazu testů v průběhu sezóny. Mohlo by to ale současně být pro tým polehčující okolností a do aféry vtáhnout dalšího hráče, a to přímo z řad FIA. 

V prohlášení při GP Kanady Ross Brawn říká: „Neuskutečnili bychom s Pirelli test, kdybychom nebyli přesvědčeni, že tak smíme učinit.“ Italský dodavatel pneumatik Pirelli je rovněž pozván k jednání a svědectví jeho zástupce může rozhodnout o mnohém. 

Jde totiž o hodně, jak naznačují experti na formuli 1. Bývalý pilot a současný komentátor německé televizní stanice RTL Christian Danner se v ´Bild am Sonntag´ vyjádřil takto: „Obávám se, že Mercedes dostane pěkně šťavnatý trest, protože bez fungujících sportovních pravidel nemůže takový druh sportu jako formule 1 existovat.“ 

Pokud se ve čtvrtek ukáže e-mail jako pravdivý a důvěryhodný důkaz, může nastat v kauze významný obrat. Sama FIA a jmenovitě Charlie Whiting se dostanou pod silný tlak: „Každého, kdo v této aféře chyboval a je jedno, jestli to byl Mercedes nebo FIA, to může stát hlavu,“ je přesvědčený Christian Danner.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)








Klasická verze
Mobilní verze