Stanislav Hrabě
13. června 2013 • 20:01

Seznamte se s legendou Schumacherem! Na výstavě fotografa Křenka

TOP VIDEA
ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková
Mountfield HK - Kometa Brno: Vejmelka namazal Cingelovi, ten potrestal neskutečnou chybu gólmana, 1:1 Mountfield HK - Kometa Brno: Vejmelka namazal Cingelovi, ten potrestal neskutečnou chybu gólmana, 1:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Chcete poznat atmosféru závodů formule 1 a přiblížit se k nejslavnějšímu pilotovi rychlých vozů všech dob Michaelu Schumacherovi? Snadná rada. Navštivte výstavu „Jak jsem fotografoval Michaela Schumachera“, kterou nabízí Galerie Písecká brána v Praze. Jeden z nejuznávanějších fotografů světa z prostředí formule 1 Jiří Křenek vám tohoto charismatického jezdce představí ve 20 nikdy nevystavených velkoformátových snímků 70x100cm.A je rozhodně na co koukat. Detaily se střídají se barevnými kompozicemi, drama s humorným nadhledem, nechybí únik do okolního světa a přírody. Tři roky se devětatřicetiletý český umělec Jiří Křenek při každé velké ceně pohyboval v nejbližší blízkosti sedminásobného mistra světa, rekordmana v počtu titulů a snažil se ho zachytit v každém okamžiku.

„Vybíral jsem ze tří tisíc fotografií,“ popisuje Jiří Křenek, kolik toho nacvakal. Nejprve zúžil výběr na desetinu, pak ukázal na 20 nejlepších a zbylé odstavil. Srdce ho u toho bolelo, ale povedlo se mu to náramně.

„Spojilo se štěstí a osud dohromady,“ líčí Křenek, jak se do této unikátní pozice dostal. Pověst skvělého fotografa, jenž se dovede dívat na svět formule 1 ze všech pohledů, si začal vytvářet v roce 1992, kdy se ze člena záchranářského týmu Narex přesunul za fotografickou čočku.

V roce 2008  měl povedenou výstavu v pražském Mánesu, kde přestavil asi 40 fotografií ve velkém formátu 120x170 cm. Ta se o rok později přesunula do německého města Koblenz.

Jako umělce s rychlým reflexem, perfektními nápady, který však dovede o kompozici snímku dlouho přemýšlet a trpělivě čeká na nejlepší okamžik, ho oslovila automobilka Mercedes, která angažovala do své stáje Schumachera s představou, že se znovu vrátí na mistrovský trůn. A Křenek měl tento úspěch, společně ovšem s nezdary a životem na automobilové dráze, zachytit.

Za tři roky se se svým objektem focení německým jezdcem osobně příliš nesblížil. „Jen profesionální vztah,“ přiznává Křenek, že se nestal Schumacherovým přítelem. Dva roky se exmistr světa navíc snažil znovu dobýt trůn, všechno tomu podřizoval. Teprve když poznal, že nemá vůz, aby toho dosáhl, došlo ke změně. „Přestal být nervózní, byl najednou uvolněný, přístupnější, přívětivější, což se pozná i na fotografiích,“ popisuje Křenek.

Všechno mohou vidět návštěvníci výstavy, která v Galerii Písecká brána do 26. června.   

Navštivte výstavu „Jak jsem fotografoval Michaela Schumachera“.
Navštivte výstavu „Jak jsem fotografoval Michaela Schumachera“.

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze