29. dubna 2013 • 22:23

Blíží se změna v pravidlech, týmy chtějí testovat už v lednu

Autor:
Pouštní okruh v Bahrajnu by se brzy mohl stát cílem testovacích týmů formule 1
TOP VIDEA
Poláci trénovali na Čechy i s Lewandowským. Grosicki si spletl Podolského s Poborským Poláci trénovali na Čechy i s Lewandowským. Grosicki si spletl Podolského s Poborským
Plekanec trénoval na Kladně. Jasno bude do čtrnácti dnů, ujišťuje útočník Plekanec trénoval na Kladně. Jasno bude do čtrnácti dnů, ujišťuje útočník
VŠECHNA VIDEA ZDE

Platné předpisy testování dříve jak v únoru a mimo území Evropy nepovolují. Od roku 2014 by to ale mohlo být jinak, týmy chtějí změnu.Letošní sezóna sotva začala a už se spekuluje, jak bude vypadat ta následující v roce 2014. Důvodů je několik. Bernie Ecclestone se nevzdal myšlenky na další zvyšování počtu závodů, ale pro kalendář složený z více jak dvaceti velkých cen příliš volných víkendů nezbývá. Druhým důvodem je zásadní změna technických pravidel, která vstoupí v platnost od příštího roku. 

S technickými pravidly jsou úzce svázány předpisy sportovní. Podle nich, konkrétně podle článku 22.4, nemůže testování začít dříve jak v únoru a nesmí se uskutečnit mimo území Evropy. V Barceloně se ale v tomto týdnu schází pracovní skupina, která má připravit návrh změny tohoto ustanovení. 

Zatímco doposud vlastnily téměř výhradní právo na zimní testování španělské okruhy Circuit de Jerez a Circuit de Catalunya, hovoří se nyní o přestěhování této fáze předsezónní přípravy na Střední Východ. Velkou příležitost cítí okruhy v Bahrajnu, Kataru nebo v Abu Dhabi. 

„Myslím, že každý tým by chtěl vyjet a poznat nový motor co nejdříve,“ řekl v rozhovoru pro britský ´Autosport´ šéf týmu Mercedes Ross Brawn. Pokud ovšem budou testy skutečně zahájeny již v lednu 2014, způsobí to týmům dramatický zásah do časového harmonogramu vývoje nového auta. Dá se proto předpokládat, že první testy se zaměří především na přeplňované V6 motory, instalované provizorně v upravených starých monopostech, zatímco nová šasi přijdou ke slovu později. 

Změna tratí pro testování může mít i další důsledky. Z důvodu snížení nákladů se již nyní uvažuje o tom, že by sezóna 2014 začínala v Bahrajnu. O výjimečnou pozici úvodní velké ceny by tak přišla Austrálie. A pro týmy má testování na Středním Východě další kouzlo. Zatímco ve Španělsku bývá v únoru poměrně chladno a není tedy možné dostatečně simulovat podmínky, jaké panují během roku na světových okruzích, tento problém by v pouštních státech určitě odpadl.

K přijetí návrhu stačí prostá většina hlasů, tedy zvednutí ruky šesti z jedenácti zástupců týmů. Jak naznačuje postoj Rosse Brawna, najít potřebný počet hlasů nebude až tak těžkým úkolem: „Hlavní je mít při zkouškách nových motorů a celého pohonu dobré podmínky s vysokými teplotami. Pokud bychom vystavili nové pohony extrémním teplotám poprvé až při vlastním závodě v Bahrajnu nebo kde se úvodní závod pojede, mohl by to být skutečný propadák.“ 

A v tom má Ross Brawn pravdu. Nikdo z diváků nestojí o to sledovat prořídlé startovní pole a množství odstavených aut kolem tratě jen proto, že je ze závodu vyřadila technická závada na motoru.

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze