Jiří Uhlíř
5. května 2011 • 04:00

Vlastník Ferrari a Juventusu uvažuje nad koupí F1

Společnost Johna Elkanna (vlevo) ovládá ze 30 % automobilku Fiat, výrobce formulí Ferrari, vpravo šéf stáje Luca di Montezemolo
TOP VIDEA
LIGOVÝ INSIDER: Coufalův vztyčený prostředníček? Nedivím se mu, říká Jiránek LIGOVÝ INSIDER: Coufalův vztyčený prostředníček? Nedivím se mu, říká Jiránek
Vémola: Díky Všechnopárty na mě hodně lidí změnilo názor Vémola: Díky Všechnopárty na mě hodně lidí změnilo názor
VŠECHNA VIDEA ZDE

Monoposty bojující proti sobě na trati – bude rychlejší Sebastian Vettel nebo Lewis Hamilton? Nejenom na závodním okruhu dochází k soupeření. V zákulisí se pomalu rozpoutávají další zápletky. A to přímo o vlastnictví celé formule 1. Zájem o F1 oficiálně potvrdil mediální magnát Rupert Murdoch a investiční společnost Exor, která má úzké vazby na Ferrari.Impérium Bernieho Ecclestonea je v ohrožení. Současný promotér nemusí v F1 nadále vládnout. Zájem o jeho velkou hračku oficiálně stvrdila News Corporation, která patří Rupertu Murdochovi.

K mediální světové skupině, která vlastní televizní stanice Sky, Fox a noviny Sun nebo Times, se přidal další hráč – společnost Exor.

Ta je jedna z největších burzovních investičních firem v Evropě, jenž vlastní třicetiprocentní podíl v automobilce Fiat a z šedesáti procent ovládá fotbalový klub Juventus Turín.

V čele Exoru stojí John Elkann, dědic rodu Agnelliů a prezident Fiatu, kterému patří i Ferrari – nejdůležitější výrobce monopostů F1.

Kdo vlastní F1

63,3 % CVC

15,3 % LBI

8,5 % Bambino, Ecclestoneův rodinný holding

5,3 % Bernie Ecclestone

3,0 % JP Morgan Whitefriars

0,7 % Churchill Capital

3,9 % Různí spolupracovníci (Patrick McNally, Peter Brabeck-Letmathe, Martin Sorrell)

„Exor a News Corporation potvrzují, že se nacházejí na počátku zjišťování možností, jak založit konsorcium, které by se dlouhodobě věnovalo plánu, zabývajícího se rozvojem formule 1. A to v zájmu účastníků i diváků,“ píše se ve společném prohlášení obou společností.

Jenže jejich snahy suverénně odpálkoval Ecclestone, který zastupuje společnost CVC Partners, jenž F1 v současnosti vlastní.

„James Murdoch nás informoval, že je jejich zájem přátelský a v předběžné fázi. Také vědí, že formule 1 je soukromým majetkem CVC, který není na prodej,“ uvedla CVC, která tento sport převzala v roce 2005, když zaplatila asi 1,7 miliardy dolarů (28 miliard korun).

„CVC uznává kvality Exoru a News Corporation jako potenciálních investorů. Ale jakákoliv investice do formule 1 vyžaduje náš souhlas.“

Pro Exor by nemělo být finančním problémem se zhostit F1 – její majetek je odhadován na 80 miliard euro. Společně s News Corporation chtějí v následujících týdnech a měsících vniknout do vlastnické struktury akcionářů formule 1.

Pokud by se tak stalo, došlo by k paradoxní situaci. F1 by patřila společnosti, která vlastní závodní stáj Ferrari. Navíc šéf italské stáje Luca di Montezemolo před nedávnem prohlásil, že mohou ze šampionátu odejít – budoucí vývoj tohoto sportu a nově předepsané motory se Ferrari nelíbí.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze