Jiří Uhlíř
5. května 2011 • 04:00

Vlastník Ferrari a Juventusu uvažuje nad koupí F1

Společnost Johna Elkanna (vlevo) ovládá ze 30 % automobilku Fiat, výrobce formulí Ferrari, vpravo šéf stáje Luca di Montezemolo
TOP VIDEA
Slováci už ke konci vypadali podrážděně, chtěli se hádat, líčí Pavelka Slováci už ke konci vypadali podrážděně, chtěli se hádat, líčí Pavelka
Derby zlomila změna po dvaceti minutách, řekl Dočkal. Spartu komentovat nechtěl Derby zlomila změna po dvaceti minutách, řekl Dočkal. Spartu komentovat nechtěl
VŠECHNA VIDEA ZDE

Monoposty bojující proti sobě na trati – bude rychlejší Sebastian Vettel nebo Lewis Hamilton? Nejenom na závodním okruhu dochází k soupeření. V zákulisí se pomalu rozpoutávají další zápletky. A to přímo o vlastnictví celé formule 1. Zájem o F1 oficiálně potvrdil mediální magnát Rupert Murdoch a investiční společnost Exor, která má úzké vazby na Ferrari.Impérium Bernieho Ecclestonea je v ohrožení. Současný promotér nemusí v F1 nadále vládnout. Zájem o jeho velkou hračku oficiálně stvrdila News Corporation, která patří Rupertu Murdochovi.

K mediální světové skupině, která vlastní televizní stanice Sky, Fox a noviny Sun nebo Times, se přidal další hráč – společnost Exor.

Ta je jedna z největších burzovních investičních firem v Evropě, jenž vlastní třicetiprocentní podíl v automobilce Fiat a z šedesáti procent ovládá fotbalový klub Juventus Turín.

V čele Exoru stojí John Elkann, dědic rodu Agnelliů a prezident Fiatu, kterému patří i Ferrari – nejdůležitější výrobce monopostů F1.

Kdo vlastní F1

63,3 % CVC

15,3 % LBI

8,5 % Bambino, Ecclestoneův rodinný holding

5,3 % Bernie Ecclestone

3,0 % JP Morgan Whitefriars

0,7 % Churchill Capital

3,9 % Různí spolupracovníci (Patrick McNally, Peter Brabeck-Letmathe, Martin Sorrell)

„Exor a News Corporation potvrzují, že se nacházejí na počátku zjišťování možností, jak založit konsorcium, které by se dlouhodobě věnovalo plánu, zabývajícího se rozvojem formule 1. A to v zájmu účastníků i diváků,“ píše se ve společném prohlášení obou společností.

Jenže jejich snahy suverénně odpálkoval Ecclestone, který zastupuje společnost CVC Partners, jenž F1 v současnosti vlastní.

„James Murdoch nás informoval, že je jejich zájem přátelský a v předběžné fázi. Také vědí, že formule 1 je soukromým majetkem CVC, který není na prodej,“ uvedla CVC, která tento sport převzala v roce 2005, když zaplatila asi 1,7 miliardy dolarů (28 miliard korun).

„CVC uznává kvality Exoru a News Corporation jako potenciálních investorů. Ale jakákoliv investice do formule 1 vyžaduje náš souhlas.“

Pro Exor by nemělo být finančním problémem se zhostit F1 – její majetek je odhadován na 80 miliard euro. Společně s News Corporation chtějí v následujících týdnech a měsících vniknout do vlastnické struktury akcionářů formule 1.

Pokud by se tak stalo, došlo by k paradoxní situaci. F1 by patřila společnosti, která vlastní závodní stáj Ferrari. Navíc šéf italské stáje Luca di Montezemolo před nedávnem prohlásil, že mohou ze šampionátu odejít – budoucí vývoj tohoto sportu a nově předepsané motory se Ferrari nelíbí.

 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze