1. května 2008 • 18:18

Räikkönen vyhrál v Barceloně

Räikkönen
Sparta - Mladá Boleslav: Boleslavská obrana v rozkladu, Tetteh přidal třetí gól! Sparta - Mladá Boleslav: Boleslavská obrana v rozkladu, Tetteh přidal třetí gól!
Krize? Jaká krize? Hráči Realu ji na tréninku před Plzní nedali znát Krize? Jaká krize? Hráči Realu ji na tréninku před Plzní nedali znát

Velkou cenu Španělska formule 1 dnes vyhrál mistr světa Fin Kimi Räikkönen před týmovým kolegou z Ferrari Brazilcem Felipem Massou.

Italská stáj tak oslavila dvojnásobný triumf stejně jako v minulém závodě v Bahrajnu. Räikkönen zvýšil svůj náskok v čele šampionátu po čtyřech závodech na devět bodů.

Třetí dnes dojel Brit Lewis Hamilton z McLarenu, který se posunul na druhé místo v celkovém pořadí.

Räikkönen vykročil za druhým vítězstvím v sezoně a sedmnáctým v kariéře už v sobotní kvalifikaci, kterou letos poprvé vyhrál.

Pole position ho pasovala do role jasného favorita, neboť v uplynulých sedmi letech ovládl Grand Prix na okruhu Catalunya vždy jezdec, který startoval z první pozice. A dnešní závod toto pravidlo potvrdil.

Räikkönen si po startu udržel první místo a vyhrál stylem start-cíl. Po špatném vstupu do sezony překvapil druhým místem v kvalifikaci domácí miláček Fernando Alonso, který v sobotním boji o pole position prohrál s Finem jen o 91 tisícin sekundy.

Bývalý dvojnásobný šampion s renaultem však po startu druhé místo neudržel a ihned klesl za loňského vítěze Massu. Ke smutku zaplněných ochodů se Alonso propadl postupně na šesté místo, až se mu ve 34. okruhu vzňal motor a musel svůj vůz odstavit vedle trati.

Ještě o pár kol dříve skončil závod pro jeho nástupce v McLarenu Heikkiho Kovalainena, kterému se roztrhla v zatáčce pneumatika a ve vysoké rychlosti narazil do ochranné bariéry.

Po vyproštění z monopostu byl finský mladík převezen k vyšetření, které odhalilo jen otřes mozku a naražený loket.

Hlavní eso McLarenu Hamilton se probojoval na stupně vítězů z páté pozice na startu. Vylepšil si tak náladu po nepovedené Grand Prix Bahrajnu, v níž byl třináctý, nejhůře v kariéře.

Ferrari se díky druhému "double" za sebou dostalo do čela Poháru konstruktérů, kde vystřídali BMW-Sauber, jehož jezdci poprvé v sezoně chyběli na medailových pozicích. Polák Robert Kubica skončil čtvrtý sekundu a půl za Hamiltonem.

Němec Nick Heidfeld na devátém místě nebodoval a přišel o druhé místo v šampionátu, v němž klesl na pátou příčku.

Pátý závod sezony hostí 11. května Istanbul.

Výsledky:

1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:38:19,051 hod. (prům. rychlost: 187,401 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -3,228, 3. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -4,187, 4. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -5,694, 5. Webber (Austr./Red Bull) -35,938, 6. Button (Brit./Honda) -53,010, 7. Nakadžima (Jap./Williams) -58,244, 8. Trulli (It./Toyota) -59,435, 9. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -1:03,073, 10. Fisichella (It./Force India) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů):

1. Räikkönen 29 bodů, 2. Hamilton 20, 3. Kubica 19, 4. Massa 18, 5. Heidfeld 16, 6. Kovalainen (Fin./McLaren) 14, 7. Trulli 9, 8. Webber 8.

Pohár konstruktérů:

1. Ferrari 47, 2. BMW-Sauber 35, 3. McLaren-Mercedes 34, 4. Williams-Toyota 12, 5. Toyota 9, 6. Red Bull 8.

ČTK

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)